Pozitif Köpek Eğitiminde Yaş Sınırı Yoktur


Köpeğe yaptırmanız gereken hareketi  onu çeşitli oyunlarla veya hedef çubuğuyla yönlendirerek istediğimiz pozisyona getirir ve sonrada clicker ile bunu pekiştiririz (sabitleriz). Bu işlemlere devam ederek o davranışı köpeğe öğretmiş oluruz.
Köpeğe dokunulmadan istenilen davranışlarda bulunmasını sağlamak bir yerden sonra köpek sahibinin yaratıcılığına kalmıştır. 
Pozitif köpek eğitiminde yaş sınırı yoktur. Köpek eğitime 2-3 aylıkken başlayabilir. Eğitim köpeğin boynuna bir tasma takılmadan  zorlanmadan yapılacağı için köpeğin çok yavru olması onun eğitimden kaçmasına neden olmaz  bilakis bu eğitim onun için bir oyun olacaktır. Fakat bu yaşda bir köpeğe boğma tasma takamazsınız  onu zorlayamazsınız  köpek bu yaşlarda boynuna takılan tasmalardan ve zorlamalardan korkar ve karşıt refleks gösterir onun içindir ki klasik yöntemle  boğma tasmalar ve zorlama ile eğitim yapan eğitimciler köpeğin 6 aylık olmadan eğitilemiyeceğini iddia ederler. Köpeğin doğasında olan karşı itme refleksi köpeğin tasmayı reddetmesine sebep olur. Bu refleks insanlarda da vardır. Biri sizi iterse sizde zıt yöne doğru karşı koyma ihtiyacını duyarsınız. 2-3 aylık bir yavruyu önünüze koyun ve göğsünden tutup hafifce kendinize doğru çekin köpek hemen karşı koyup ayaklarını ileri uzatıp geri gitmek isteyecektir. Aynı şeyin tersini yapın köpeği arkasına doğru itin bu seferde size doğru kendini itecektir. Bunu yanlara ve aşağı bastırarakda denerseniz aynı tepkiyi alırsınız.
EĞİTİME ERKEN BAŞLAMAK AVANTAJDIR
Köpeklerin eğitimine başlamak için 6 aylık olmasını beklemek geç kalmak demektir.
Köpekler 4 aylarını bitirene kadar beyinlerinin %80’lik kısmınının gelişimini tamamlar. Beyinin büyük bir bölümünün gelişmekte olduğu bu dönemde ne kadar çalıştırırsanız o beyin o kadar gelişir.
Vücudun gelişmesi esnasında hangi organları çalıştırırsanız o organlar gelişir, hangilerini az çalıştırır veya hiç çalıştırmazsanız o organlarda atıl kalır.
Köpeğin 4 aylık olana kadar gelişmekte olan beynini çalıştırın ki ilerde beyni gelişmiş daha fazla öğrenebilen, problem çözme yeteneği fazla olan, bir köpeğiniz olsun.