http://3.bp.blogspot.com/-UuILoXenhtI/Tgroi6tCWhI/AAAAAAAAAJE/1PA5hMT8pJc/s200/petowner.jpg


Evcil hayvan Sahibi Olmanın Getirdiği Sorumluluk
     Birçoğumuz farklı nedenlerle evcil hayvan sahibi olmak isteriz. Dışarıdan bakıldığında evcil hayvan sahibi olmak çok kolay görünür. Bu kararı vermeden önce nasıl bir sorumluluk aldığınızın bilincinde olmalısınız. Her yıl birçok hayvanın bu sorumluluğu taşıyamamış kişilerce terk edildiğini unutmayın.
 
Evcil Hayvan Sahibi Olmaya Karar Verirken Bunları İyi Düşünün!
     Almayı düşündüğünüz evcil hayvan türü hakkında mümkün olduğunca çok bilgi edinin. Çünkü bu seçiminize göre yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Onun size uyacağını düşünmeyin, çoğu zaman sizin ona uymanız gerekecektir.
     Seyahatlerinizi ona göre ayarlayacağınızı, evinizin dekorasyonunda değişiklikler olacağını unutmayın. Örneğin, açıkta bulunan kablolar için önlem almak zorundasınız.Seçeceğiniz türe özgü süreyle (kedi veya köpek için ortalama 13 – 15 yıl arası) sizinle birlikte olacağını unutmayınız.
     Hevesiniz geçince onu bir kenara atamazsınız. Onun kaliteli bir hayat sürmesinden ve sağlığından sorumlusunuz. Onun bir oyuncak olmadığını çocuklarınıza anlatmalı ve doğru davranış şekli konusunda çocuklarınızı eğitmelisiniz.
     Ailenizin tüm fertlerinin bu sorumluluğu paylaşmaya istekli ve ilgili olduklarından emin olmalısınız. İlk alım masraflarının dışında beslenme, sağlık harcamaları gibi rutin giderlerinin olacağını unutmayınız. Türe özgü bakım şartlarını (örneğin bir köpeğin günlük gezdirilme ihtiyacı gibi) sağlayabileceğinizden emin olun.
 
Evcil Hayvan Sahibi Olmaya Kesin Karar Verdikten Sonra
     Yaşam biçiminize uygun evcil hayvan türü ve ırkını kesin olarak belirleyin. Bunun için profesyonel görüş almak amacıyla bir veteriner hekime danışın, aynı tür evcil hayvana sahip arkadaşlarınızla görüşün.
     Yaşam alanını, gerekli düzenlemeleri yaparak ve ihtiyaçlarını temin ederek hazırlayın. Bakımını yapacak, onunla ilgilenecek zaman programlamanızı yapın.
     Bütçenizi belirleyin. Ne tür bir canlı beslerseniz besleyin mutlaka maddi bir harcama sizi bekler. Evcil hayvanların genellikle en fazla masrafı ilk alındığında olur. Bir yaşına girene kadar da en önemli giderleri ilk aşılama programı, koruyucu hekimlik uygulamaları ve beslenmedir.
 
Evcil Hayvan Edinebileceğiniz Yerler

     Bugün istediğiniz evcil hayvan türü ve ırkına sahip olmak için birçok alternatifiniz vardır. Seçiminizde size veteriner hekiminiz en doğru yolu gösterecektir. Kimsesiz köpek ve kedi yavrularını hiçbir ücret ödemeden edinebilirsiniz. Bu yöntemin vicdani yönü yanında ülkemizdeki sokak hayvanları problemini azaltmaya yönelik etkisi de vardır

Yavru Kedi veya Köpek Almak

http://4.bp.blogspot.com/-12N-yL9uC9I/TgiKSKvM_LI/AAAAAAAAAIw/XofB2Kz9g-0/s200/puppykitten.jpg
"Yavru bir kedi veya köpek almadan önce bilmeniz gerekenler ve alım sırasında dikkat etmeniz gereken noktalar."
   
İki aylıktan daha ufak yavruları satın almayınız. Korunmasız bu yavrular, doğumdan sonraki ilk iki ay boyunca annelerine muhtaçtırlar. Bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olduğundan yavru hayvanlar hastalıklara karşı çok duyarlıdırlar. Yavruların özenli bakılmaları ve beslenmeleri, hasta olabilecekleri koşullardan uzak tutulmaları gereklidir. Yavru kedi ve köpeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken birçok püf noktası vardır. Bu konularda sizi bilgilendirecek olan veteriner hekiminize mutlaka danışınız.
     Yavruların ilk aşılamalarına başlamadan (8 haftalıktan önce) iç ve dış parazitler yönünden kontrol edilip gerekli ilaçlamaların yapılmış olması gerekir. Bu parazitlerin bir kısmı yavruya daha anne karnındayken geçmektedir.
     Bir yavrunun sağlık durumu hakkında, çevreye olan ilgisi ve hareketliliği, göz ve burun çevresinde akıntı olmaması, derisinde kızarıklık, tüylerinde düzensizlik, yer yer dökülmüş alanların bulunmaması, çok kötü kokulu ve sulu dışkı yapmaması, aksırma, hırıltılı solunum gibi belirtiler göstermemesi kabaca fikir verebilir.
     Evcil hayvan satış yerlerinde, satılan her hayvan için hayvanın genel bilgileri ile uygulanan paraziter ilaçların ve aşıların adının ve uygulama tarihlerinin bulunduğu “Süs Hayvanları Satış Yerleri Hayvan Sağlık ve Satış Belgesi” düzenlenmelidir. Bu belge Evcil hayvan satış yerleri sahibi ve sorumlu veteriner hekimi tarafından doldurulmuş, imzalanmış ve böylelikle hayvanın sağlıklı olduğu onaylanmış olmalıdır.
     Yurtdışından ithal edilmiş hayvanların, ithal edildiklerini gösteren gümrük belgelerinin, sağlık ve orijin sertifikalarının birer suretinin hayvan satılırken alıcıya verilmesi gereklidir. Lütfen tüm bu belgeleri ve alış faturanızı eksiksiz isteyiniz. Bunun sizin kanuni hakkınız olduğunu unutmayınız.
     Hayvanların sağlık durumu ile ilgili olarak hiçbir kişi yada kurum sağlık garantisi veremez. Garanti belgesi adı altında sizi belirli bir klinik veya veteriner hekime gitmeye zorlayamaz. Evcil hayvan sahibi olacak kişiler hiçbir baskı, zorunluluk altında kalmadan kendi veteriner hekimlerini seçmekte özgürdür. Bu duruma aykırı hareket edenleri lütfen İstanbul Veteriner Hekimler Odası’na bildiriniz.
 
Veteriner Hekim ile Tanışma
     Evcil hayvanınızı aldığınızda ilk yapmanız gereken şey onu en kısa sürede bir veteriner hekime götürmektir. Yavrular birçok hastalığa karşı savunmasız haldedirler. Bu dönemi sorunsuz atlatabilmeleri rutin veteriner hekim kontrolü ile olacaktır. Veteriner hekiminiz size ona nasıl bakmanız ve beslemeniz gerektiği ile ilgili çok önemli bilgiler verecektir.
     İlk randevuda veteriner hekim yavrunuzun muayenesini yaparak sağlığı ile ilgili genel bilgiye sahip olur. Veteriner hekim daha detaylı bilgi edinmek için dışkı, idrar ya da kan testleri yapmak isteyebilir. Genel durumunun sağlıklı olduğuna karar verilen yavrular için veteriner hekim çeşitli faktörleri göz önüne alarak 8 haftalıktan itibaren ilk aşılama programını başlatır.
     Yavrunuzun sağlıklı bir yaşam sürmesinde rutin veteriner hekim muayenelerinin rolü büyüktür. Unutmayın ki erken teşhis hayat kurtarır.
 
Veteriner Hekiminizin Uyarıları
1. Ev ve süs hayvanı satış, barınma ve eğitimi hizmetlerinin verildiği işyerlerinin Tarım Bakanlığı’nın vermiş olduğu “Ruhsat Belgesi” ’ne sahip olup olmadığına dikkat ediniz. Mağdur durumda kalmamak için ruhsatsız yerlerden hayvan satın almayınız, barınma ve eğitim amacı ile bu yerlere bırakmayınız.
2. İlgili yönetmeliğin 8.maddesinde yavru hayvanların sağlığı düşünülerek iki aylıktan daha küçük kedi ve köpeklerin satışı yasaklanmıştır. Lütfen buna dikkat ediniz.
3. Satış yerlerinde, satışa sunulan hayvanların sağlık muayenelerini ve gerekli paraziter ilaçlamalar ile aşılamalarını yapmakla yükümlü olan sorumlu veteriner hekim bulunmalıdır. Sorumlu veteriner hekim, bu satış yerlerini amacı dışında, dışarıdan gelen hasta hayvanların muayenesi, tedavi, ilaç ve aşı uygulamaları gibi satış yerindeki yavruların sağlığını tehdit edici şekilde kullanamaz.
4. Satışa sunulan hayvanların, sorumlu veteriner hekim tarafından işlenip, onaylanmış olan sağlık karnelerinin olması gereklidir. Bulaşıcı hastalıklara karşı aşılanan hayvanlar, aşı uygulaması üzerinden en az 4 gün geçmeden satışa sunulamaz. Lütfen satın alacağınız hayvanın sağlık karnesindeki aşı uygulama tarihlerine dikkat ediniz.
5. Bu satış yerlerinde reçeteye tabi olmayan veteriner kozmetikleri dışında her türlü ilaç, aşı ve biyolojik madde satışı yasaktır. Hayvan ve insan sağlığını tehlikeye atmamak için lütfen veteriner hekiminizin kontrolü dışında ilaç kullanmayınız, bu tür yerlerden ilaç satın almayınız. En masum görünen ilaçların bile yanlış kullanımına bağlı ölümcül yan etkileri olabileceğini unutmayınız

Yaşlı Köpeklerin Bakım ve Beslenmesi

http://4.bp.blogspot.com/-PfAlueP0USQ/TgiJJFkZhfI/AAAAAAAAAIs/JRHx8YiSYdU/s200/olddogs.jpg
"Yaşlı dostunuzun size en çok ihtiyaç duyduğu döneme ait bilmeniz gerekenler."

 

Yaşlılık Hastalık Değildir !
     Veteriner ilaçlarındaki yenilikler, bakımla ilgili kullanışlı bilgiler ve beslenmede kaydedilen gelişmeler ile köpekleriniz daha sağlıklı ve uzun yaşayabilmektedir. Köpeğiniz yaşlılık dönemine girdiğinde doğal yaşlılık belirtilerinin oluştuğunu gözlemlersiniz, bu dönemini sağlıklı, mutlu, rahat bir şekilde geçirmesi sizin elinizdedir.
Yaşlı köpeklerinizin Sağlığı İle ilgili 10 önemli Tavsiye
1. Köpeğinizin yılda iki kez check up yaptırın.
2. Köpeğinizin kondisyonu ve hastalıkları hakkında bilgilerinizi, gösterdiği semptomlarda artış gözlendiğinde veteriner hekiminize danışın.
3. Köpeğinizi kaliteli mamalarla besleyiniz, günlük gıda gereksinimi tek öğünde verme yerine iki öğüne bölerek veriniz.
4. Günlük ihtiyacı üzerinde mama ile beslemeyiniz çünkü fazla kilo sağlık problemlerine ve daha kısa bir ömür sürmesine neden olur.
5. Veteriner hekimlerinizin tavsiyesi göz önünde tutularak , köpeğinizin diyetine artiritis problemine karşı glikozamin/chondrotin katılabilir. Veteriner hekiminiz tavsiyesiyle ağrılara karşı ilaçlar kullanılabilir.
6. Köpeğinizin fiziksel durumu göz önünde tutularak günlük yeterli egzersiz yapmasını sağlayınız.
7. Köpeğinizin diş sağlığına dikkat ediniz. Veteriner hekimlerin tavsiyeleri çerçevesinde köpeklerinizin dişlerini günde bir defa fırçalayıp, profesyonel şekilde temizleyiniz.
8. Köpeğinizin pire ve kene kontrolünü düzenli olarak yapınız.
9. Veteriner hekiminizin köpeğinizin maruz kalacağı riskleri göz önünde tutarak hazırladığı aşılama programına uyunuz.
10. Köpeğinize daha fazla sevgi ve ilgi gösteriniz. Köpeğinizi mutlu ve rahat ettirmek için elinizden geleni yapınız

Yılda iki kez Check-Up
     Köpeğiniz yaşlandıkça veteriner hekiminiz tarafından yapılacak olan check-up’lar gittikçe önem kazanacaktır. Temel olarak her 6 ayda bir köpeğinizin check-up’dan geçirilmesi önerilir. Köpekler 1 yılda insan yaşına göre 3 yaş yaşlanmaktadır. Check-up sırasında fiziksel muayenenin yanı sıra veteriner hekiminiz kan ve idrar testlerine başvurabilir. Ultrason ve diğer görüntüleme yöntemleri ile kalp ve diğer iç organlarda oluşabilecek değişimler erken safhada belirlenebilir.
 
Veteriner Hekiminizi Sürekli Bilgilendirin !
     Hepsinden önemlisi köpeğinizin davranışlarında ve fiziksel durumundaki tüm değişikliklerin veteriner hekiminize bildirilmesidir. Köpeğinizde fark edeceğiniz bir problemi köpeğinizin yaşlı olması ile bağdaştırabilirsiniz fakat gerçekte bu problem kolaylıkla tedavi edilebilecek bir problem olabilir. Örneğin köpeğinizin hareketlerinde oluşan yavaşlama, yaşlılıkla bağlantılı enerji eksikliğinden meydana gelmemiş olabilir, Eklem bozukluğu veya kalp problemine bağlı olarak gelişebilir. Bu iki bozukluk da uygun tedavi ile kontrol altına alnarak tedavi edilebilir. Düzenli yarı yıllık check-up’lar veterinerinize uygun bir koruyucu bakım programı hazırlamasında yardımcı olacak ve oluşacak problemleri erken safhada yakalayabilme imkanı sağlayacaktır. Veteriner hekiminizle işbirliği yapmanız köpeğinizin yaşlılık yıllarını mutlu ve sağlıklı bir biçimde geçirmesini sağlayacaktır.
 
Uygun Beslenme
     Köpeğiniz yaşlandıkça beslenme ile ilgili gereksinimleri de değişecektir. Köpeğinizin daha az yemesine rağmen kilo aldığını görebilirsiniz. Fazla kilo metabolizmanın yavaşlaması veya aktivitedeki düşüklükten kaynaklanabilir. Fazla kilo kalp, akciğer, deri ve eklem bozukluklarına neden olabilir. Köpeğinizin fazla kilolarından kurtulabilmesi için günlük verdiğiniz mama miktarını düşürebilir veya düşük kalorili diyet mamaya geçebilirsiniz. Bazı köpeklerde ise tamamen ters bir durum söz konusudur. Yaşlanma ile birlikte kilo kaybı görülebilmektedir. Bu kilo kaybının sebebi diş ve kalp bozukluklarına bağlı olabilir. Her iki durumda da köpeğinizin kişisel beslenme ihtiyaçları konusunda veteriner hekiminize başvurun.

Evcil Hayvanlarda Tüy Bakımı

http://4.bp.blogspot.com/-i4aUUoOHz1g/TgSEqP3EIJI/AAAAAAAAAHc/jn20e-I3-ZU/s200/afghanhound17si.jpg
Küçük dostunuza gözünüz gibi bakıyor, besliyor, temizliğini aksatmıyorsunuz, düzenli olarak aşılarını yaptırıyor ve parazitlere karşı önlem alıyorsunuz, fakat hala tüy döküyor! Evcil hayvanlarımız niçin tüy dökerler ve ne gibi önlemler alınmalıdır?"
    
Mevsimsel Tüy Dökülmesi
     İlkbahar ve sonbahar küçük dostlarımızın tüy değiştirme mevsimleridir. İlkbahar aylarında yazın sıcaklarından korunmak için uzun tüyler dökülür ve seyrekleşir. Sonbahar aylarında ise, soğuk kış aylarına hazırlık olarak, ince ve seyrek kıl örtüsü değişir, tüyler dökülür ve yerine daha uzun ve kalın tüyler gelir. Bu çeşit bir tüy dökümü tamamen normaldir. Genellikle 2 ay sürmekle birlikte, bazen 4 aya kadar uzayabilir. Evlerimizin aşırı sıcak olması ve akşamları ışık alış süresinin uzaması tüy dökülmesini arttırır.

Ev Hayvanlarının Yıkanması
     Yıkama işlemi uygun koşullar altında yapılmadığı takdirde yine tüy dökülmesine neden olur. Sık yıkama evcil hayvanların derisinin kurumasına yol açar. Evcil hayvanları aksi gerekmedikçe; yaz aylarında ayda bir, kış aylarında ise iki ayda bir yıkamak yeterlidir. Tabii ki kullanılan şampuanların da etkin bir rolü vardır. Evcil hayvanların derisine ve tüy yapısına göre hazırlanmış özel şampuanlar vardır. Bu şampuanlar dışındaki diğer temizlik malzemeleri, değişik pH derecelerinde olduğu ve farklı kimyasal maddeler içerdiği için evcil hayvanların zaten etkin terleme özelliği olmayan derisinde kurumaya yol açar. Neticede tüyler zayıflar ve dökülür. Bazen bu temizlik malzemelerine karşı alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Evcil hayvan şampuanları ise küçük dostunuzun ırkına, deri ve tüy yapısına, yaşına göre farklı olarak üretilmiştir. Hassas ırklar için alerjik etkisi az olan, kremli, gözleri hassas olan ve yavru hayvanlar için gözleri yakmayan, bit ve pire gibi dış parazitlere etkili ilaçlı yıkama sağlayan şampuan türlerini kullanabilirsiniz.
     Ayrıca, evcil hayvanları ıslatmadan yıkama için üretilen kuru şampuan tozları da güvenli temizlik ve bakım kolaylığı sağlar. Küçük dostunuz için en uygun olanını veteriner hekiminize danışarak, seçip güvenle kullanabilirsiniz. Bu tür şampuanlar etkin bir temizlik ve tüy bakımı sağlar. Evcil hayvanları yıkarken herhangi bir kulak problemi yaşamamak için kulaklarını gliserinli pamuk ile tıkamalı ve su kaçması halinde kurulamalısınız.
 
http://3.bp.blogspot.com/-jQYTJls25Ds/TgSEyouZ0QI/AAAAAAAAAHg/TSQQauLywcU/s1600/firca.jpg
Taramanın ve Fırçalamanın Etkisi
     Tarama işlemi her gün en az bir kere yapılmalıdır. Evcil hayvanların tüy yapısına göre uzun tüyler için, aşırı gelişmiş tüyler için, ipek tüyler ve kıl tüyler için üretilmiş fırçalardan biri kullanılmalıdır. Bu işlem ile ölü tüyleri ve ölü deri hücrelerini alıp, deriye masaj yapmış olursunuz. Böylelikle deri yapısı ve kıl kökleri güçlenir ve daha sağlıklı tüyler çıkar.
 
Beslenmenin tüyler üzerindeki etkisi

     En önemli tüy dökme sebeplerinden birisi yanlış beslenme programıdır. Aşırı proteinli gıdalar yani et ve et ürünleri, dengesiz yağ asitleri ile beslenme tüy dökülmesine neden olur. Evcil hayvanlar ile insanların gıda ihtiyaçları farklı olduğundan, evde hazırlanan gıdalarla küçük dostunuzun tüm mineral ve vitamin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamayabilirsiniz. Bu nedenle oluşan yetersiz beslenme sonucu, küçük dostunuz bir çok metabolik hastalığa açık hale gelebileceği gibi tüyleri de dökülür. Bu problem için en etkili çözüm, evcil hayvanlar için hazırlanmış profesyonel mamalardır. Küçük dostunuzun yaşına, ırkına ve kilosuna göre hazırlanmış bu mamalardan uygun olanını veteriner hekiminize danışarak seçerseniz, hem sizin için ekonomik, hem de evcil hayvanınız için ideal bir beslenme programı sağlamış olursunuz.
 
İç ve dış parazitler
    Parazitler, birçok sorunun yanında tüy dökülmesi de meydana getirirler. İç parazitler bağırsaklarda evcil hayvanınızın besinlerine ortak olarak, küçük dostunuzda hastalığa ve tüy dökülmesine neden olur. Dış parazitler ise deride, kıl köklerinde ve kıllarda tahribat yaparak tüy dökülmesine neden olur. Bu tür bir tüy dökülmesine engel olmak için etkili ve düzenli paraziter mücadele yapılmalıdır.
 
Mekanik etki
     Tasma, zincir, sürtünme ve tırmalama gibi mekanik etkiler de, kıl kökünde tahribat ve bölgesel tüy dökülmesine sebep olur. Bu gibi bakımla ilgili tüy dökülmesinin dışında deride meydana gelen hastalıklar, hormonal dengesizlikler, sinir sistemi hastalıkları, metabolik hastalıklar da tüy dökülmesine neden olur. Veteriner hekimler tarafından bu hastalıkların tedavisi sonrası tüy dökülmesi de engellenmiş olur

Köpeklerde Kulak Bakımı

http://2.bp.blogspot.com/-0Caww0XbuyI/TgSCT_djYiI/AAAAAAAAAHM/EIwb4Frl_VU/s200/uzunkulak.jpg
"Köpeklerin genel kulak hastalıkları ve bunların önlenmesine yardımcı olacak bakım bilgileri, tavsiyeler."

Sağlıklı Kulağın Görünümü
    Temiz, kokusuz, soluk pembe görünümlü, çok az kulak kirinin varlığı sağlıklı kulakların belirtisidir.
       Evcil hayvanlarınızın kulaklarını düzenli olarak kontrol ediniz.

http://3.bp.blogspot.com/-Hkw4YiUwUsw/TgSCfIIEBfI/AAAAAAAAAHQ/7GvzbFNLybk/s1600/kulak.jpg
Kulak Hastalıklarının Belirtileri
• Kulaktan gelen kötü koku.
• Kulak veya başın artan oranda tırmalanması veya kaşınması.
• Kulakta hassasiyet.
  (Genelde kulakta hastalık sonucu oluşan ağrıdan kaynaklanır.)
• Başın bir tarafının sürekli sallanması.
• Siyah veya sarımsı renkte kulak akıntısı.
• Kulak kanalı veya kulak kepçesinin kırmızımsı ve şişkin gözükmesi.
• Davranışlarda durgunluk.
   (Depresyon, aşırı duyarlılık gibi değişimler görülür.)
• Kulakta aşırı miktarda koyu kahverengi kulak kiri birikir.
• Denge ve duyma kayıpları ve hareketlerde uyumsuzluk.
• Kanlı veya kahve çekirdeği kırıntısı şeklinde kulak akıntısı.
 
Kulak Hastalıklarının Nedenleri
     Bazı köpek ırkları diğer köpek ırklarına nazaran kulak hastalıklarına daha yatkındırlar. Sarkık kulaklı veya kulak kepçesinin iç yüzü tüylü ırkları kulak hastalıklarına daha yatkındır. Köpeklerde alerjiler de kulak hastalıkları için risk oluşturmaktadır.